Otvorenje izložbe „Sinjska priča jedne hrvatske orlice“ u muzeju Cetinske krajine – Sinj
Grad Sinj, nekoć popularno zvan Mali Pariz, posljednjih desetljeća 19. i početkom 20. stoljeća bio je središte političkog i kulturnog razvoja Cetinske krajine i mjesto preobrazbe iz ruralne u urbanu sredinu. Dapače, bez obzira na svoju geografsku smještenost, pokazao se kao bitnim svjedokom i akterom svih društveno političkih i kulturnih previranja koji su tada zahvaćali velika centra tadašnje Austro-ugarske monarhije kao i kasnije Kraljevine Jugoslavije.
Sinjska je povijest isprepletena raznim imenima pojedinaca i obitelji po kojima se danas nazivaju ulice, kuće, pa i dijelovi grada. No, ponekad se dogodi da oni koji su svojim radom ili osobnošću utjecali na dijelove društva ostanu bez adekvatnog priznanja ili jednostavno – budu zaboravljeni pod teretom povijesti i događaja koji su protutnjali ovim prostorima. Jedna od takvih osoba, najistaknutiji član stare sinjske obitelji Brainović, bila je žena, predsjednica udruženja i umjetnica – Antica Tonka Melada (rođena Brainović).
Upravo iz tog razloga, u ove tradicionalne sinjske dane, Muzej Cetinske krajine donosi izložbu o gradskom životu Sinja s početka 20. stoljeća, o tradiciji i vrijednostima usko vezanima uz duh i atmosferu toga doba, koji se pretaču i u naše vrijeme, a sve to kroz priču o ženi koja je utjecala na kulturu i odgoj mladih djevojaka početkom dvadesetih godina 20. stoljeća – Antici Melada, predsjednici Hrvatskog katoličkog djevojačkog društva Zora, popularno zvanih Orlica. Izložba „Sinjska priča jedne hrvatske orlice“ autorica Darije Domazet, Anite Librenjak, Anđele Vrce i Danijele Petričević Banović, svečano će se otvoriti 3. kolovoza 2024. u 21:00 sat u Muzeju Cetinske krajine – Sinj. Izložbu ćete imati prilike posjetiti od 3. kolovoza do 4. listopada.
Unutar izložbe bit će interpretirana i prikazana jedinstvena i bogata donacija raznovrsne građe gospođe Mirjam Čaleta, unuke Antice Melade, koja pripada poglavito obiteljskoj ostavštini obitelji Brainović i Melada. U prvom redu, možemo svjedočiti o ulozi jedne žene i njene obitelji u duhu vremena početka 20. st. Uz to, izložba daje sliku građanskoga društva i života, svakodnevni život i obiteljske odnose, s naglaskom na lik i djelo Antice Melada, u čijem se djelu ne smije zanemariti rad u okrilju spomenutoga društva.
Kao predsjednica djevojačke sekcije, Orlica, Antica Tonka Melada u okviru svog uspješnog djelovanja osobito se zauzimala za promicanje i dosljedno provođenje svih kršćanskih i obiteljskih vrijednosti unutar navedene svjetovne ustanove religioznog i crkvenog usmjerenja. Može se reći da je Antica Orlicama upravljala čvrstom rukom s istaknutim jasnim ciljevima, a svoju nježnu stranu pretakala je u umjetnost izražavajući se potezima kista i pjesničkim zanosom. S odlikama pravog vođe Antica je primjer svim ženama, stoga grad Sinj s ponosom može isticati da je njegovim ulicama nekoć davno hodala takva jedna samosvojna i hrabra žena.
Iz Muzeja poručuju kako vas s radošću očekuju na otvorenju izložbe 3. kolovoza u 21:00 sat!