Vijesti

Održana 25. obljetnica organizirane komemoracije za žrtve Husine jame

gospa-sinjska.hr

Kod Husine jame na predjelu Vaganj na Kamešnici u subotu 7. rujna, obilježena je 25. obljetnica organizirane komemoracije za sve nevine žrtve komunističkog režima koje su ubijene i bačene u jamu tijekom Drugoga svjetskog rata i poraća.

Misno slavlje predvodio je biskup Marko Semren, uz koncelebraciju profesora u miru i pokretača komemoracije i izgradnje Spomen područja Husina jama fra Bože Norca-Kljaje, gvardijana Samostana Gospe Sinjske fra Marinka Vukmana i vlč. Ante Kutleše počasnog člana blaiburškog voda. U misnom slavlju koncelebriralo je još 20 svećenika iz cetinskog i livanjskog kraja.

Mješoviti zbor iz više župa pjevao je za vrijeme mise pod ravnanjem s. Vjere Gulić, katehete i pastoralne suradnice u Župi Bajagić – Obrovac Sinjski.

Prije početka misnog slavlja povjesničar Ivan Kozlica održao je prigodnu riječ s naglaskom na događaje koji su se zbili prije 80 godina na području Sinja i Cetinske krajine. Ivan je naglasio da 25 godina narod okupljanjem na molitvi za nevine žrtve govori što misli o Husinoj jami i zločinima koji su se dogodili. Pozvao je institucije da istraže sve okolnosti vezane uz Husinu jamu i zločine koji su se dogodili.

Na početku mise predvoditelj misnog slavlja biskup Marko Semren je kazao: „Danas smo se okupili na ovom mjestu kako bismo obilježili 80. obljetnicu stradanja žitelja cetinskog i livanjskog kraja te 25. obljetnicu molitvenog sjećanja na žrtve rata bačene u Husinu jamu. Današnja liturgijska čitanja usmjeravaju nas na molitvu i život. Jer, molitva i život se prožimaju i nemoguće je govoriti o molitvi a da se ne promatra naše iskustvo života. Naime, različita iskustva života pozivaju nas na molitvu, očituju našu potrebu za molitvom. Molitva se rađa iz našeg iskustva i od onoga s čim se borimo. Molitva služi životu, daje mu značenje, vodstvo i dušu. Zato se na početku ovoga misnog slavlja u šutnji vratimo Bogu, tvorcu života, odstranjujući sve zapreke kako bismo slavili gozbu zajedništva – euharistiju. Euharistijsko slavlje koje počinjemo slaviti vodi nas na Kalvariju na kojoj se dogodila žrtva po kojoj smo spašeni i otkupljeni. Osnaženi Kristovom smrću i uskrsnućem mi se bez straha i bojazni obraćamo Ocu nebeskome i kličemo: Isuse, spasi nas! Kriste, usliši nas!“

Na misi i komemoraciji okupili su se vjernici iz Cetinskog i Livanjskog kraja i drugih krajeva Dalmacije, među kojima je bila i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića gđa. Ivona Paltrieri, izaslanik ministra hrvatskih branitelja brigadir u miru Jozo Šerić, konzul Republike Hrvatske u Livnu Tomislav Vrdoljak, saborski zastupnik i gradonačelnik Sinja Miro Bulj, gradonačelnik Livna Darko Čondrić, predstavnik Hrvata u Vladi Republike Srpske Davor Pranjić, gradonačelnik Trilja i saborski zastupnik Ivan Bugarin, gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, načelnik Otoka Dušan Đula, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, predsjednik Gradskog vijeća Grada Sinja Petar Župić, izaslanstvo Viteškog alkarskog društva Sinj, predstavnici političkih stranaka, predstavnici Herceg-bosanske županije, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, potomci nevinih žrtava te ostale osobe iz javnog, kulturnog, političkog i društvenog života.

U propovijedi biskup Semren je naglasio važnost pamćenja: Crkva je u duhu molitve i pijeteta od samih svojih početaka imala praksu sjećati se pokojnih, kako u crkvama tako i na mjestima gdje su poginuli ili bili pokopani. I ovogodišnje naše okupljanje u znaku je vjere, molitve i poštovanja prema žrtvama stradanja u ratovima i poraćima. Pamćenje je sastavni dio identiteta obitelji, zajednice i naroda. A sveta misa, kao veliki spomen i sjećanje na svetu gozbu ljubavi, osobito je mjesto našeg urastanja u hod pamćenja i spasenjske povijesti. Ona je znak i naše kršćanske odgovornosti za lice Domovine koje treba odsijevati u njezinim uredbama i zakonima. Ne zaboravimo: pripovijedanje je jedini način koji nam dopušta sjećati se žrtava povijesti. To je etički način govora koji poštuje sjećanje na žrtve a da ih ne svedemo na brojeve, pojmove, ideje ili povijesne uzroke napretka ili tzv. dijalektike. U središtu se svih naših pripovijedanja o žrtvama nalazi žrtva Raspetoga Isusa, s kojim se sam Bog identificirao, kako ne bi ove i sve druge nedužne žrtve bile zaboravljene“, kazao je O. biskup.

Molitvom odrješenja nad Husinom jamom završilo je spomen-slavlje, a vijence su položili nazočna izaslanstva s područja Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Inicijator svih dosadašnjih komemoracija i hodočašća od 1999. godine bio je fra Bože Norac-Kljajo i Samostan Gospe Sinjske. Fra Bože je godinama s vjernicima i dobročiniteljima uređivao spomen-područje Husina jama. Na kraju misnog slavlja zahvalio je svima koji su pomagali u izgradnji spomen-kapele, oltara i cijelog prostora oko Husine jame, kao i onima koji su ove i ranijih godina pomagali u organizaciji obilježavanja spomena na nevine žrtve.

Ovogodišnja komemoracija održana je pod pokroviteljstvom Grada Livna, a koordinacije branitelja Grada Livna i Cetinske krajine za hodočasnike su pripremili prigodni ručak.

Povezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button