Vijesti

Predavanje „O stećcima u Cetinskoj krajini“ u sinjskom Rodilištu kulture

Živo(s)t prošlosti nastavlja se predavanjem o stećcima

U utorak, 27. svibnja, u sklopu SKUP-ova programa Živo(s)t prošlosti dr. sc. Ivan Alduk, održat će predavanje o stećcima s posebnim naglaskom na one na području Cetinske krajine. Predavanje će se održati u sinjskom Rodilištu kulture s početkom u 19 sati.

Stećci su srednjovjekovni nadgrobni spomenici koji okvirno nastaju od 13. do kraja 15. stoljeća na prostoru današnje zapadne Srbije i Crne Gore, najvećeg dijela BiH, te u južnim dijelovima Hrvatske. U cjelokupnom fondu europske srednjovjekovne baštine, stećci predstavljaju njen poseban, možda najposebniji dio. Možda su upravo zbog svoje posebnosti, ali i složenosti kao i ogromnog broja sačuvanih groblja sa stećcima, oduvijek bili na marginama istraživanja, čak i na prostorima gdje ih nalazimo. Isto tako su, posebno u zadnje vrijeme, često na meti tzv. samostalnih ili neovisnih istraživača koji u stećcima vide neke drugačije priče koje su u znanstvenom smislu teško održive. Cetinska krajina je jedno o matičnih područja na kojima stećci nastaju i razvijaju se. Naravno, s nekim osobitostima i specifičnostima koje ćemo nastojati istaknuti tijekom ovog javnog predavanja, kao i one osnovne značajke stećaka koje ih čine jedinstvenima u srednjovjekovnoj umjetnosti Europe.

Ivan Alduk (1976.) diplomirao je 2002. godine na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Godine 2022. doktorirao je na Sveučilištu u Zadru s temom Srednjovjekovne fortifikacije u Dalmatinskoj zagori. S radom u Konzervatorskom odjelu u Splitu započeo je 2002. godine kao vanjski suradnik, a ondje se i stalno zaposlio 2004. godine. Od 2009. godine obnaša dužnost pročelnika Konzervatorskog odjela u Imotskom. Tijekom svoje karijere vodio je brojna arheološka i konzervatorska istraživanja te sudjelovao u poslovima zaštite kulturne baštine na području Solina, Klisa, Staroga Grada i unutrašnjosti Dalmacije – uključujući Sinj, Vrliku, Zadvarje, Poljica, Imotski i Vrgorac. Tijekom 2023. godine bio je pročelnik Konzervatorskog odjela u Dubrovniku. Znanstveni i stručni interes usmjerava prema srednjovjekovnoj arheologiji i povijesti, s posebnim naglaskom na proučavanje srednjovjekovnih fortifikacija i stećaka.

Program Živo(s)t prošlosti sufinancira se sredstvima Grada Sinja i Splitsko-dalmatinske županije. Živo(s)t prošlosti dio je SKUP-ova programa ‘Kultura u zaleđu’ koji se financira iz sredstava podrške Zaklade ‘Kultura nova’ za razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata.

Povezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button
Sinjska rera | web portal Sinja i Cetinskog kraja
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.