Vijesti

Arheolološki nadzor na lokalitetu Mramori

Muzej Cetinske krajine-Sinj provodi arheološki nadzor i zaštitno iskopavanje na lokalitetu Mramori  ili Kamenjak u mjestu Lovreć. Arheološki lokalitet Mramori nalazi se u istočnom dijelu mjesta Lovreć uz D1 cestu Trilj-Imotski.  Investitor radova je HEP ODS d.o.o.

Lokalitet Mramori obuhvaća srednjovjekovno groblje sa ukopima pod stećcima iz 15. stoljeća. Sam lokalitet presijeca državna cesta i prema našim nalazima evidentno je da se groblje nastavlja prema jugu. Naime, s desne strane ceste iz pravca Trilja, tijekom istraživanja,  pronađeno je sedam grobova ukopanih u kameni živac s kamenom pokrovnom pločom. Grobovi su bili bez grobnih nalaza, a kosturne ostatke  preuzet će Zavičajni muzej Imotske krajine, izjavila je arheologinja Danijela Petričević Banović, voditeljica arheoloških istraživanja.

Gotovo svi stećci pronađeni na ovom lokalitetu su bogato ukrašeni, a na jednom je sačuvan i natpis na bosančici s imenom pokojnika i majstora klesara, što ovaj lokalitet svrstava u jedan od najznačajnijih lokaliteta sa stećcima u Republici Hrvatskoj. Stećke iz ove radionice nalazimo i u Cetinskoj krajini koja je također bogata lokalitetima ukopa pod stećcima. Stećci su inače zaštićeno kulturno dobro koje je 2016. godine uvršteno u Popis svjetske baštine UNESCO-a, izjavila je Daria Domazet, ravnateljica Muzeja Cetinske krajine – Sinj.

 

Povezani članci

1 Komentar

  1. Smijurija!
    Muzej CETINSKE krajine kopa i zaštićuje po IMOTSKOJ krajini! A starohrvatski grobovi iz 5 st. stoje otkriveni i nezaštićeni u Glavicama!
    1) Dali će općina Lovreć platiti Sinju ove radove?
    2) Dali treba podignuti kaznenu prijavu zbog nemara onome ko je ovako ostavio grobove u Glavicama?
    3) Pogoduje li se nekome s obzirom da su grobnice 200m od hebenoh sadrokopa u Glavicama?

Moglo bi vas zanimati
Close
Back to top button