Vijesti

Dan sigurnog interneta: Zajedničkom edukacijom protiv cyber prijetnji

U utorak 11. veljače 2025.godine Policijska uprava splitsko-dalmatinska i Digitalna Dalmacija danas su obilježili Dan sigurnijeg interneta, s ciljem podizanja svijesti o računalnoj sigurnosti i zaštiti građana od sve učestalijih internetskih prijetnji. Poseban naglasak stavljen je na zaštitu djece i mladih, koji su sve češće mete online zlostavljanja i prijevara.

U sklopu obilježavanja predstavljena je platforma “SafetyNet – Bitka za sigurnost”, edukativni kviz i aplikacija koju je Policijska uprava razvila u suradnji s mladim stručnjacima udruge DUMP. Ova inovativna platforma pruža građanima ključne informacije i savjete o sigurnom korištenju interneta te omogućava simulaciju stvarnih prijetnji kako bi se korisnici bolje zaštitili od kibernetičkih napada. U raspravi su sudjelovali Paško Ugrina, Ivna Poljak Marunica, Danijela Perić Krstulović i Damir Brčić, voditelj Digitalne Dalmacije.

Voditelj poslova prevencije PU splitsko-dalmatinske Paško Ugrina istaknuo je važnost zajedničkog djelovanja u cilju podizanja svijesti o sigurnosti na internetu:

„Obilježavanje Dana sigurnog interneta provodi se pod motom ‘Zajedno za sigurniji internet’. Veliko nam je zadovoljstvo surađivati s Digitalnom Dalmacijom i ostalim institucijama u ovom važnom području. Ova inicijativa prilika je za podizanje svijesti o zaštiti na internetu, s posebnim naglaskom na sigurnost djece. Čak 90% kaznenih djela u domeni kibernetičkog kriminaliteta odnosi se na računalne prijevare, a posljednjih godina bilježimo značajan porast takvih slučajeva.“

Unatoč stalnim upozorenjima stručnjaka, broj kaznenih djela povezanih s internetom i dalje raste. Tijekom 2024. godine, Policijska uprava splitsko-dalmatinska zabilježila je 287 kaznenih djela iz domene kibernetičkog kriminala, od čega čak 256 slučajeva računalnih prijevara. Posebno zabrinjava činjenica da polovica tih kaznenih djela otpada na phishing prijevare.

Policijska službenica za kibernetičku sigurnost PU splitsko-dalmatinske Ivna Poljak Marunica upozorila je na ozbiljnost ovih prijetnji:

„Phishing prijevare čine gotovo polovicu svih kaznenih djela računalnih prijevara na području naše policijske uprave. Cilj ovog panela je upoznati javnost s načinima na koje prevaranti djeluju te kako se zaštititi. Prevencija je od iznimne važnosti jer jednostavnim sigurnosnim mjerama građani mogu spriječiti da postanu žrtve ovih kaznenih djela. Posljedice mogu biti vrlo ozbiljne, a otkrivanje i nadoknada štete često su iznimno komplicirani, što dodatno naglašava važnost preventivnih mjera.“

Kako bi se dodatno podigla svijest o prijetnjama poput phishinga, investicijskih i romantičnih prijevara te napada usmjerenih na pravne osobe, organiziran je okrugli stol pod nazivom „Sigurnost na internetu: Partnerstvom i prevencijom protiv cyber prijetnji“. Na panelu su sudjelovali stručnjaci iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske, predstavnici Digitalne Dalmacije, Centra za sigurniji internet te vodeći IT stručnjaci koji su raspravljali o izazovima i mogućim rješenjima u području kibernetičke sigurnosti.

Predstavnica Centra za sigurniji internet Split Danijela Perić Krstulović naglasila je važnost edukacije i podrške građanima:

„Naš glavni cilj je zaštita djece na internetu i prevencija rizičnih ponašanja. Aktivno provodimo edukacije u srednjim školama te informiramo i roditelje o opasnostima koje prijete njihovoj djeci u digitalnom okruženju. Dostupna je i besplatna telefonska linija na koju se građani mogu obratiti za savjete i pomoć. S obzirom na porast broja poziva, zadovoljni smo što se ljudi sve više educiraju i traže savjete stručnjaka.“

Stručnjak za nacionalnu sigurnost Tonči Prodan osvrnuo se na šire sigurnosne prijetnje koje se razvijaju u digitalnom prostoru:

„Dugogodišnje iskustvo u području računalne i digitalne sigurnosti pokazuje da nas očekuje sve izazovnija budućnost. Prijetnje postaju sve složenije i opasnije, ne samo u kontekstu računalnih prijevara, već i kada je riječ o regrutiranju i poticanju mladih na terorističke aktivnosti. Posljednji primjeri napada na infrastrukturu, poput cyber napada na zračnu luku i KBC Rebro, pokazuju koliko ozbiljne posljedice ovakvi napadi mogu imati. Ključno je kontinuirano ulagati u razvoj stručnjaka u ovom području te posebnu pažnju posvetiti preventivnim mjerama kako bismo smanjili rizik ovakvih incidenata.“

Organizatori su istaknuli važnost edukacije i međusobne suradnje u suzbijanju cyber kriminala, pozvavši građane da koriste dostupne alate za zaštitu podataka te da budu oprezni pri dijeljenju osobnih informacija na internetu.

Današnje obilježavanje Dana sigurnog interneta još je jednom naglasilo ključnu poruku – samo kroz informiranost, edukaciju i preventivne mjere možemo smanjiti rizik od cyber prijetnji i osigurati sigurnije digitalno okruženje za sve generacije.

Povezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button