Vijesti

Izašao prijedlog nagrada Grada Sinja za Sjednicu Gradskog vijeća

Javna priznanja Grada Sinja za 2021. godinu se predlažu Gradskom vijeću da budu u kompletu izglasani na sjednici kako slijedi:

Nagrada za životno djelo:

Fra Juri Župiću, sinjskom franjevcu, diplomiranom crkvenom glazbeniku, zborovođi i orguljašu crkve Čudotvome Gospe Sinjske, koji vise od četrdeset godina kontinuirano i ustrajno vodi zbor Svetišta Čudotvome Gospe Sinjske gdje djeluje i kao orguljaš, te je svojom predanošću i ustrajnošću ostavio dubok trag u stvaranju i mijenjanju glazbene kulture, poglavito crkvene glazbe grada Sinja i njegovog franjevačkog svetišta u posljednjih pedeset godina. Kao diplomirani crkveni glazbenik istaknuo se i kao glazbeni pedagog, profesor glazbene umjetnosti pri Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Sinju, a kao zborovođa župnog zbora kontinuirano i na vrlo originalan način potiče  suvremene hrvatske crkvene skladatelje da skladaju nova djela posvećena sinjskom Zboru  i glazbenom štovanju Čudotvorne Gospe Sinjske.

Osobne nagrade:

Mati Paviću, posthumno, za neizbrisiv trag koji je ostavio u kulturnom životu Grada Sinja kroz dugogodišnje članstvo u Gradskoj limenoj glazbi ,,Sinj” i Krnjevalskoj udruzi Grada Sinja. U Gradskoj limenoj glazbi ,,Sinj” svirao je nekoliko instumenata: klarinet, bariton saksofon, veliki bubanj, doboš, a posljednjih godina svirao je i činele, te je široj javnosti bio poznat kao čovjek koji je bio posljednji u ,,četi glazbara” sa činelama. 2019. godine odradio je  svoje posljednje alkarske svečanosti i obilježio punih šest desetljeća aktivnog sviranja u alkarskoj povorci. Njegova ljubav prema glazbi i voljenom gradu ostat će zauvijek utkana u grad Sinj i sjećanja sinjskog puka.

Josipu (Joki) Runje, sudioniku Domovinskog rata, koji u Sinjskoj alci sudjeluje od 1984. godine, najprije kao pomoćnik namjestača, a nakon toga od 1990. godine i kao namjestač alke. Svojim odnosom prema Alci prožetim strašću, ljubavlju i ponosom, svojim izgledom i držanjem dostojnim svojih pradjedova, te karakterističnim načinom objave Časnom sudu i Vojvodi kad alkar pogodi u ,,sridu”, postao je jedan od zaštitnih znakova Sinjske alke. Svoju ljubav prema Alci izražavao je i kroz dugogodisnju izradu koplja za alkare, a sada to radi za dječje alke čime također doprinosi popularizaciji Sinjske alke.

Stipi Malešu, omiljenom sinjaninu, koji kao dijete sa Down sindromom svojim požrtvovnim radom u kući i Centru Juraj Bonaći, Podružnica Sinj, gdje je integriran u redovite oblike osnovnoskolskog odgoja, obrazovanja i osposobljavanja djece s teškoćama u razvoju, ostvaruje zavidne rezultate na području umjetnosti. Vješto izrađuje ručne radove od kuglica papira i pretače ih u lijepe slike s motivima rodnog grada, Hrvatske, Dalmacije, ·sporta, prirode i sl., izrađuje hvale vrijedne tapiserije, a naročito je precizan u kukičanju. Redovito je prisutan   na svim manifestacijama u gradu Sinju i aktivno kao volonter sudjeluje na raznim radionicama i projektima koje odrađuju udruge na području grada Sinja (Udruga Srma, Kamevalska udruga; Udruga Sinjski ferali…).   Kao inkluzivni volonter   iz Centra Juraj Bonaći, Podružnica Sinj, svojim kreativnim radom ruši društvene predrasude o tome što sve osobe s Downovim sindromom mogu napraviti. Spreman na timski rad i osobni doprinos svakodnevno pokazuje kako i osobe s teškoćama mogu doprinositi kvaliteti života jedne zajednice kad im se za to pruži prilika.

Kolektivne nagrade:

 HGSS stanici Split Ispostava Sinj, za dugogodišnji doprinos u brojnim akcijama humanitarnog i spasavateljskog karaktera na području Sinja, Dalmacije i cijele Hrvatske, tijekom kojih uvijek iznova pokazuje svoju profesionalnost i učinkovitost. Članovi HGSS-a, lspostave Sinj, nesebično daju svoje vrijeme i energiju kako bi pomogli drugima, riskirajući svoje živote bez traženja ikakve nagrade zauzvrat. U sklopu redovnih aktivnosti provode i edukacije i suradnje sa svim planinarskim  društvima na području  grada Sinja, gdje se uz brojne vježbe, predavanja i edukacije nastoji što više predočiti važnost ove službe. Svojim djelima promoviraju istinske životne vrijednosti kao sto su služenje društvu, solidamost, plemenitost i suosjećanje.

Udrugi tjelesnih invalida Sinj Sinj, za dvadesetogodišnje predano i profesionalno djelovanje na području Grada Sinja i Cetinske krajine. Kroz rad sa osobama s invaliditetom kontinuirano doprinose njihovom uključivanju u lokalnu zajednicu, promicanju pozitivnih stavova prema osobama s invaliditetom i djeci s posebnim potrebama te upoznavanju javnosti s problemima i mogućnostima osoba s invaliditetom. Osiguravajući financijska sredstva za rad  iz državnog proračuna, Europskog socijalnog fonda, proračuna Grada Sinja, Splitsko­ dalmatinske županije, Općine Hrvace i Otok, odradili su niz značajnih projekata: Usluga osobne asistencije osobama s najtežim invaliditetom, Asistent u nastavi, Pomoc u kući, Vježbom do zdravlja, Osobni asistent – faza 3, Podrška u kućanstvu starijim i nemoćnim osobama -faza 2, humanitame akcije i pomoći potrebitima koji imaju djecu s posebnim potrebama.

Povezani članci

Moglo bi vas zanimati
Close
Back to top button