Vijesti

Odlične vijesti iz županije – TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju osigurano preko 2 milijuna eura za energetsku obnovu zgrade

Odlukom o aktivaciji rezervne liste projekata Natječaja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pozitivno su ocijenjeni i projekti prijavljeni od Splitsko-dalmatinske županije iz područja prosvjete, pa su tako odobrena bespovratna sredstva za objekte, uključujući i energetsku obnovu naše TIŠ Ruđera Boškovića u Sinju.
Vrijednost projekta je 2.361.125,67 eura.
Valja napomenuti da su prethodno provedeni složeni pravni i geodetski postupci kako bi se riješila vlasnička i katastarska pitanja te omogućilo apliciranje na EU fondove.
Imali smo ključne faze:
1. Uporabna dozvola – Ishođena na temelju građevinske dozvole iz 1987. godine, uz priloženi snimak svih čestica na kojima se nalazi školska zgrada.
2. Utvrđivanje građevne čestice – Izrađen prijedlog buduće čestice koji je predan nadležnim službama te je zaprimljeno Rješenje o utvrđivanju građevne čestice.
3. Parcelacijski elaborat – Budući da su se škola i dvorište nalazili na čak 15 čestica, izrađen je elaborat kojim su formirane nove čestice s dodijeljenim novim brojevima.
4. Spajanje čestica i upis objekta – Zgrada je uspješno upisana 1/1.
Ovim postupcima škola je osigurala pravni temelj za buduće investicije i projekte energetske učinkovitosti, čime će se unaprijediti uvjeti rada i boravka učenika i nastavnika.
Zadovoljstvo odrađenim poslom i dobivenim sredstvima nije krila ravnateljica Marica Barać.
– Kada sam preuzela dužnost ravnateljice i počela se baviti poboljšanjem uvjeta u školi, posebice u kontekstu traženja poticaja i financiranja, utvrdila sam da škola nema uporabnu dozvolu te da sama zgrada i dvorište nisu upisani na školu. Umjesto toga, dio je bio upisan na sve tri škole, a dio na Republiku Hrvatsku. Kako bismo to riješili, prvi korak bio je ishoditi uporabnu dozvolu, što smo uspješno ostvarili. Nakon toga angažirali smo geodeta koji je premjerio zemljište i zgradu te, uz našu pomoć, pokrenuo postupke pred nadležnim institucijama – Upravnim odjelom za graditeljstvo i prostorno uređenje – Ispostava Sinj, Odjel za katastar nekretnina Sinj i Sudom – kako bi se formirale čestice na kojima se nalaze škola i dvorište. Naime, dio našeg posjeda bio je na česticama na kojima su se nalazile i druge škole te dvorana – govori ravnateljica Barać.
Sljedeći korak je bio prijenos vlasništva nad zemljištem.
– Nakon što smo završili sve pravne postupke pred Općinskim sudom u Splitu, škola je upisana kao vlasnik svojih čestica. Potom smo ponovno angažirali geodeta kako bi se sve manje čestice na kojima se nalazi školski posjed objedinjene u jednu, nakon čega je škola uknjižena u Odjel za katastar nekretnina Sinj i Zemljišno knjižni odjel Sinj, uz evidentiranje uporabne dozvole. Danas škola i pripadajuće dvorište čine jednu jedinstvenu česticu na kojoj smo isključivi vlasnici – zadovoljna je Barać.
U sam postupak je uz već nabrojene institucije bilo nabrojeno i još nekoliko sudionika.
– U prikupljanju dokumentacije smo veliku pomoć dobili od nadležnih iz Državnog arhiva u Splitu, arhive sudskog registra te je njihova podrška bila vrlo važna za realizaciju projekta – istaknula je ravnateljica.
Iz Škole su zahvalili svima koji su sudjelovali na ovom projektu, a na poseban način su uputili zahvalu Splitsko-dalmatinskoj županiji na odobrenim sredstvima.
– Želim uputiti zahvalu županu Blaženku Bobanu i pročelniku Tomislavu Đonliću na dodijeljenim sredstvima. Očekujemo javnu nabavu, koju će provesti Županija, a nakon toga i skori početak radova na školi – poručila je Barać.
Sve reakcije:

Hrvatin Vugdelija i 13 drugih

Povezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Back to top button