Plenković smanjuje broj “dogradonačelnika” i vijećnika
Smanjenje broja gradonačelnika, načelnika te prvenstveno i najviše njihovih zamjenika za 50%, te 20% manje lokalnih vijećnika, manji broj općina, prve su reforme državne i lokalne uprave koje obećava provesti nova Vlada Andreja Plenkovića.
Hrvatska ima 576 jedinica lokalne i regionalne samouprave, 428 općina, 127 gradova, 20 županija te Grad Zagreb. Dakle, toliko ima i gradonačelnika, općinskih načelnika i župana, a svi oni imaju 745 svojih zamjenika. Tako mala Hrvatska s oko 4 milijuna stanovnika s rascjepkanom lokalnom samoupravom ima čak 1321 lokalnog dužnosnika. Gradonačelnici i načelnici lokalnih jedinica s preko 10.000 stanovnika prema Zakonu imaju dva svoja zamjenika, kao i župani, dok manje jedinice koje imaju do 10.000 stanovnika imaju po jednog zamjenika.
Broj zamjenika smanjit će se za 634. Pravo na jednog zamjenika, prema novom Zakonu koji se priprema, imat će samo župani te gradonačelnici velikih gradova. Svi drugi neće imati pravo na zamjenika.
Također, smanjit će se i broj vijećnika koji se biraju na izborima za predstavnička tijela županija, gradova i općina i to za otprilike 20 posto. Umjesto oko 8354 vijećnika koji se svake četiri godine biraju na lokalnim izborima i za njihove naknade godišnje ode oko 80 milijuna kuna bruto, na izborima iduće godine trebali bi birati oko 1670 članova predstavničkih tijela manje, odnosno ukupno bi se biralo oko 6684 vijećnika.
Sada je Zakon takav da je broj članova predstavničkog tijela jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave neparan, a određuje se ovisno o broju stanovnika. Tako najmanje jedinice s do 500 stanovnika imaju sedam članova predstavničkog tijela, veće ovisno o broju stanovnika imaju od devet do 21 člana, dok one s 35.000 do 60.000 stanovnika, ako se radi o županiji imaju 31 člana, a ako je riječ o gradu 25 članova. Veće županije i gradovi imaju od 31 do 45 članova, a jedinice koje imaju više od 300.000 stanovnika, poput Zagreba, koji ima status županije i Gradsku skupštinu, broje 51 člana predstavničkog tijela.
Ako se ovaj Zakon usvoji Grad Sinj očito očekuje gubitak jednog, a moguće i obadva dogradonačelnika na sljedećim lokalnim izborima, koji su u svibnju 2021.g. kao i smanjen broj vijećnika u Gradskom vijeću kojih sada ima 21.
U Sinju imamo primjer naša dva dogradonačelnika Zlatka Ugrina i Denisa Glavana koji i dalje „jašu“ po našem sinjskom proračunu da nerade a primaju plaću te se predviđa i smanjenje vijećnika s 21 na 15 tako da će svim političarima u Sinju a i okolici biti tijesno na listama a ovaj Zakon će bit pogodak u sridu.
A bogami neće bit lako sinjskim guzičarima nema dva doguzičara i za jedan viječnik triba 700 glasova. Ljudi biće im tisno na listama isusami.
Ovo nije dobar prijedlog, u Sinju treba dozvolit 4 dogradonačelnika i 41 vijećnik tako da svi budu zadovoljni.
Buz, tribalo bi 700 glasova kad bi svi izašli glasat ali kako izlaze samo uhljebničko interesne skupine bit će dosta i malo priko 100 glasova.
U ime naroda od 20 000 glasača u Sinju izađe 10 000 to podjeliš s 15 vijećnika i eto ti 700 glasova za jednog vijećnika
Nema niko muda ukinut sela opcine.
A di će ova iz Rakitna oće li sa hdezetom izać.
Neka ukine “Lex šerif”!