Kultura

Sinjska priča jedne hrvatske orlice – emotivna atmosfera na otvorenju izložbe u Muzeju Cetinske krajine

U subotu je u Muzeju Cetinske krajine svečano otvorena izložba „Sinjska priča jedne hrvatske orlice“, posvećenu ženi i predsjednici djevojačkog orlaškog društva – Antici Tonki Melada, posljednjoj članici stare sinjske obitelji Brainović.  U prekrasnoj i emotivnoj atmosferi izložbu je otvorila upravo unuka gospođe Antice – Mirjam Čaleta, koja je, uz nasljednike obitelji Brainović i Melada, Muzeju Cetinske krajine donirala veliki broj predmeta obiteljske ostavštine. Kao odgovor na ovu značajnu donaciju, djelatnice Muzeja su priredile zanimljivu izložbu kojom odaju počast čitavoj obitelji. Autorice izložbe su Daria Domazet, Anita Librenjak, Danijela Petričević Banović i Anđela Vrca.

U prekrasnoj atmosferi dvorišta Palacine, autorice su brojnu publiku uvele u povijesne događaje koje su grad Sinj prvih desetljeća 20. stoljeća pozicionirali kao značajno mjesto raznih političkih previranja, ali i kao mjesto značajnih ljudi i kulturnih događanja.  Tako je jedna od autorica, ravnateljica Muzeja Daria Domazet, istaknula kako su upravo muzeji dužni ponekad istrgnuti pojedince iz zaborava i odati im počast na zaslugama koje su bile velike važnosti, a u slučaju Antice Melada – zaslugama za odgoj brojnih djevojaka i mladih generacija toga doba. Danijela Petričević Banović, također jedna od autorica, publiku je upoznala s podrijetlom i prvim spomenom obitelji Brainović u matičnim knjigama, dok je Anita Librenjak istaknula muzejski pogled na očuvanje obiteljskih ostavština kao svjedoka određenog vremena. Samo otvorenje i emotivnu razinu čitave večeri podigli su poznati sinjski glazbenici, Natan i Ivor Zlodre, koji su izveli divnu skladbu Astora Piazzolle, Historie du tango (III. Nightclub) u duetu saksofona i gitare.

Izložba „Sinjska priča jedne hrvatske orlice“ višeslojna je i podijeljena na način da posjetitelja prvenstveno uvuče u šetnju ulicama grada Sinja s početka 20. stoljeća i to preko prekrasnih velikih formata starih fotografija i razglednica, a potom i u obiteljsku vremensku lentu koja je svakako interpretirana iz kroz povijesni razvoj samoga Sinja. Osim što posjetitelji mogu saznati nešto više o povijesti našega kraja, također se, oni malo stariji, mogu podsjetiti na predmete koji su ukrašavali brojne domove, a koji su nekoć pripadali obiteljima Brainović i Melada. Također, posjetitelje očekuju i zanimljivi digitalni segmenti izložbe – hologram Antice Melada s govorom prilikom stupanja na dužnost predsjednice Orlica, a potom i virtualna stvarnost sa vrlo zabavnom igrom. Hologram i virtualnu stvarnost za potrebe izložbe izradio je Davor Širinić (Fotobrk). Ovu zanimljivu izložbu možete posjetiti sve do 4. listopada 2024. godine u Muzeju Cetinske krajine.

Povezani članci

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Moglo bi vas zanimati
Close
Back to top button