Svjetski dan prve pomoći
Svjetski dan prve pomoći obilježava se danas, subota, 11. rujna 2021. godine, pod geslom „Budite heroj prve pomoći u školi i svojoj zajednici“.
Vještina pružanja prve pomoći povećava sposobnost pojedinca da poduzme brze mjere kako bi smanjio ili stabilizirao ozbiljne ozljede i poboljšao šanse za preživljavanje. Svjetski dan prve pomoći (WFAD) prilika je za promicanje i zagovaranje znanja i vještina prve pomoći za širu javnost. WFAD također prepoznaje važnu ulogu koju nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i druge organizacije imaju u pružanju kvalitetne obuke iz prve pomoći diljem svijeta kao način izgradnje sposobnosti ljudi da odgovore u situacijama ozljeda ili bolesti.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana prve pomoći odnosi se na niz preventivnih i spasilačkih vještina za siguran boravak u školi, stavljajući djecu u fokus ovog dana podizanja svijesti o prvoj pomoći. Stoga je cilj da djeca mogu izbjeći opasnost u svom svakodnevnom životu i da znaju kako reagirati u takvom trenutku.
Tema također obuhvaća podsjetnike o preventivnim mjerama širenja virusa COVID-19 (obveza nošenja maske, redovito pranje ruku, prilagođavanje postupaka prve pomoći itd.).
Glavne ciljne skupine Svjetskog dana prve pomoći u 2021. godini su djeca, tinejdžeri, mladi ljudi, kao i učitelji, školsko osoblje i roditelji.
Podučavanje preventivnih mjera i prepoznavanje mogućih opasnosti u svakodnevnom životu može dovesti do smanjenja nesreća u njihovom okruženju stoga će Gradsko društvo Crvenog križa Grada Sinja u narednim danima organizirati uz pomoć svojih educiranih volontera i liječnika predavanja za djecu osnovno školskog i srednjoškolskog uzrasta.
Kroz učenje prve pomoći uče se i neke druge vještine poput jačanja samopouzdanja, kako ostati miran u hitnim slučajevima, ljubaznost i spremnost na pomoć drugima. Poučavanje prve pomoći u školama korisno je za društvo u cjelini.
Ozljede djece globalni su zdravstveni problem. Ističemo važnost motiviranja odraslih osoba da sudjeluju u spašavanju dječjih života i uključe se u pripremu djece da postanu otpornija u hitnim slučajevima. Djeca mogu odigrati ključnu ulogu pružajući prvu pomoć svojim vršnjacima, članovima obitelji i ljudima oko sebe. Djeca uče brže u ranim godinama nego u bilo koje drugo doba života, a učenje prve pomoći u ranoj dobi pridonijet će izgradnji njihove baze znanja o vještinama kojih se mogu prisjetiti u budućnosti. Djeca su sjajni glasnici/ambasadori za svoje roditelje i druge članove obitelji: potaknite ih da podijele naučeno sa svojim obiteljima.
Obuka djece u pružanju prve pomoći ključna je investicija sada i u budućnosti. Obrazovanje iz prve pomoći također pomaže djeci da postanu odgovornija, posebno jer prva pomoć postaje relevantna društvena odgovornost.