Nabavkom 3D printera i uvođenjem digitalnih vještina u naš obrazovni sustav, modernu edukacijsku tehnologiju činimo dostupnom svim učenicima Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića u Sinju te ih na taj način pripremamo za današnje tržište rada. Budući da će 3D printer u nastavnoj godini 2020/21 postati sastavni dio informatičke opreme, moći ćemo učenicima pokazati osnovna pravila izrade 3D modela, pripremu i odabir kvalitetnih materijala za 3D ispise pravilno rukovanje i održavanje 3D printera.
U Sektoru strojarstva, brodogradnje i metalurgije poseban doprinos bit će ostvaren osuvremenjivanjem nastave iz predmeta Tehničko crtanje gdje će se učenici upoznati s procesima kreiranja 3D modela u nekom od CAD programa ili korištenjem 3D skenera te pretvorbom CAD datoteka u standardne formate koji podržavaju 3D modeliranje. Inače 3D tehnologija ispisuje predmet sloj po sloj,čime postaje zanimljivija pri izradi kompliciranih predmeta, od standardnih načina obrade poput tokarenja i glodanja. Tipična debljina sloja je 0,1 mm međutim ovisi o tehnologiji koja se koristi za ispis, materijalu i slično, a o navedenim parametrima i veličini predmeta ovisi vrijeme trajanja izrade željenog modela.
U sektoru Prometa i logistike primjenom 3D printera moguće je izraditi nastavne materijale u obliku maketa vozila, signalizacije i infrastrukture kao i zasebne dijelove koji se sklapanjem mogu povezati u funkcionalnu cjelinu poput motora s unutarnjim izgaranjem i slično. Materijali koji se koriste za 3Dispis pokazuju odlična mehanička svojstva pa s obzirom na svoju čvrstoću, žilavost i otpornost ulaze u industrijsku primjenu. Primjena 3D tehnologija u automobilskoj industriji sve je zastupljenija pa ne želimo da taj tehnološki oblik proizvodnje našim učenicima bude nepoznat i nedostupan. Osim u industriji 3D printeri se sve više koristiti za osobne potrebe građana.
U zanimanjima vezanim za stolariju i obradu drva korištenjem 3D printera moguća je izrada raznih pomagala u stolariji, uzoraka, dijelova okova, ručki, šablona za bušenje rupa, naprava pri stezanju kod spajanja i lijepljenja elemenata namještaja te izrada dodatne opreme za radne strojeve za obradu drva.
U sektoru elektrotehnike i računalstva, učenici će uporabom 3D printera usvojiti znanja potrebna za obavljanje poslova za kojima će u budućnosti potražnja biti sve veća. U elektrotehničkoj struci prvenstveno se stavlja naglasak na sam princip rada 3D printera, korištenje alata za programiranje i 3D modeliranje te laboratorijske vježbe iz predmeta Automatsko vođenje procesa gdje se kroz praktične primjere učenici upoznaju s načinima upravljanja koračnih motora u tri prostorne osi.
Inače 3D ispis potiče kreativnost i inovativnost, omogućujući svakom učeniku da svoju ideju ispita i istraži u stvarnom prostoru što se od naših učenika i očekujemo.
Ravnateljica Marica Barać,dipl.inž.