Zadnji dan jeseni donosi i posljednje predavanje u programu Jesenjarenja
Program Jesenjarenja završava se u petak 20. prosinca predavanjem dr.sc. Anđeline Svirčić Gotovac na temu “Javni prostori u kontekstu socio-prostorne transformacije hrvatskih gradova – primjer Zagreba i jadranskih mjesta.” Predavanje će se održati u Gradske galerije Sikirica s početkom u 20 sati.
Teme o kojima će biti riječ na predavanju su: važnost javnih prostora koji su, s obzirom na današnju ugroženost i destrukciju u većini metropola posebno vrednovani jer se kroz javne prostore i tzv. ‘vraćanje grada građanima’ vidi koliko su suvremeni gradovi učinili da postanu poželjniji za život, održiviji te otporniji; suvremeni urbani i razvojni trendovi koje je EU promovira kao koncept nazvani su urbanom održivošću i različito su ga pojedine EU članice usvajale te prilagođavale na nacionalnu ili lokalnu razinu; procesi prilagodbe europeizacijskom kontekstu i europskim urbanističkim standardima (urbanoj održivosti) u Hrvatskoj kao najmlađoj članici prisutni su tek nekoliko godina, više deklarativno nego u praksi. Nadalje, u predavanju će se govoriti i o komercijalizaciji prostora gradova i investitorskog ulaganja u gradnju i obnovu ali i odlučivanja o budućem izgledu i identitetu postsocijalističkih gradova – primjeri tzv. turistifikacije Zagreba ili Splita te apartmanizacije naše obale. Naime, Od 1990-ih u većini je postsocijalističkih zemalja, tako i u Hrvatskoj, povećana uloga privatnih investicija u gradnji stambenih i poslovnih zgrada i stambenih naselja, najčešće na rubnijim dijelovima grada, dok se urbana obnova prepušta državi i gradovima koji za nju najčešće nemaju dovoljno sredstava te ona kasni ili se odvija sporadično. Naposljetku, bit će navedeni i posebni primjer građanske borbe za javne prostore koji govore o njihovom značaju za svakodnevni život građana: “Vratite Magnoliju”, “slučaj Cvjetni” ili “Borba za park”.
Anđelina Svirčić Gotovac viša je znanstvena suradnica na Institutu za društvena istraživanja u Zagrebu i docentica (vanjska suradnica) na Preddiplomskom studiju Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Magistrirala je i doktorirala u području urbane sociologije te su njeni znanstveni interesi područja urbane i sociologije prostora, te socijalne ekologije. Vodila je veći broj znanstvenih i istraživačkih projekata te sudjelovala na mnogim znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu. Duži je niz godina bila glavna i odgovorna urednica časopisa Sociologija i prostor, pri Institutu za društvena istraživanja. Članica je Hrvatskog sociološkog društva.
Jesenjarenje je dio SKUP-ova programa ‘Kultura u zaleđu’ koji se financira iz sredstava podrške Zaklade ‘Kultura nova’ za razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata. Program Jesenjarenje financira se sredstvima Grada Sinja i Splitsko-dalmatinske županije, a podršku izradi murala dali su Split Parking, Riwal i Baumit.